בואו נדבר פתוח
בשנים האחרונות הולך ומתגבר השימוש במערכות ניהול תוכן בקוד פתוח. הרבה מאוד אנשים נחשפים אליהן, במיוחד למערכת ניהול הבלוגים הידועה Wordpress, אבל גם ל-Joomla ול-Drupal הנפוצות יותר ויותר. אם הנושא הוא קוד פתוח – אז בואו נדבר פתוח על הנושא. ואם כבר פתוח, אז גם גילוי נאות – כותבת שורות אלו לא מגיעה מתחום הפיתוח, אלא בעיקר מנהלת פרויקטים משולבים של אנשי תוכנה ופיתוח מול מעצבים. למה זה חשוב? כי אני לא מצדדת במערכת ניהול תוכן כזאת או אחרת. יש לא מעט כאלו, ומומלץ לבדוק מי בדיוק מפתח כל אחת מהן, ומהם היתרונות או החסרונות.
בואו נדבר פתוח

מאת בת שבע שריג

מהו בעצם קוד פתוח?

אלו הן מערכות ניהול תוכן המפותחות תדיר על ידי תוכניתנים מכל רחבי העולם, במטרה להשאירן פתוחות וחינמיות לכול. כרעיון חברתי במהותו זהו רעיון יפה וחשוב, אבל כמו שאמרנו – לא מתאים לכולם.

למה הרעיון קוסם ללקוחות?

למי שלא עוסק בכך ביומיום, התפיסה של קוד פתוח מצטיירת כרעיון נוח וזול, שיאפשר ללקוח ולאתר שלו לא להיות כבול למערכת אחת שאולי תגביל אותו בעתיד. נכון, יש מגבלה מסוימת בעבודה עם מערכת גנרית ספציפית, אבל גם אתרים בקוד פתוח לא באמת ניתן להעביר ממקום למקום בלחיצת כפתור. במרבית המקרים נדרשים שינויים והתאמות, ואז המחיר לפעמים מזנק באופן שמוחק את הכדאיות המקורית.

חשוב לזכור שכמעט ואין אתרים רציניים שהם פשוטים בתכלית ויכולים להיבנות ללא התאמה ספציפית לרצונות של הלקוח. במרבית המקרים יידרש מתכנת מיומן כדי להתאים עיצוב קצת יותר מורכב, או מודול מסוים שנדרש על ידי הלקוח. מכיוון שאת הקוד הפתוח מפתחים מאות (אם לא אלפי) תוכניתנים, התוצאה היא שלא תמיד הקוד איכותי או ידידותי למשתמש בדיוק כפי שציפינו. לרוב, צריך להתפשר על דרישות היוצאות מתוך האיפיון, פשוט כי אין בנמצא מודול מדויק העונה על הצורך. נכון שגם במערכות ניהול גנריות לא כל פיצ'ר יכול להיבנות – אבל בהן, בהנחה שעובדים מול חברה רצינית, ניתן לפנות למתכנתים ולקבל פתרון איכותי שתואם את דרישות הלקוח.

ועוד נקודה למחשבה. לא אחת נתקלים באתר שנכתב בקוד פתוח על ידי מתכנת כלשהו. האתר כתוב מצוין, אבל המתכנת כבר מזמן החליף מקצוע או שאינו זמין להמשך עבודה. ברוב המקרים, אף מתכנת אחר (שאני מכירה...) לא ייקח על עצמו לטפל באתר שמתכנת אחר כתב – זו עבודה כמעט בלתי אפשרית. נקודה זו מבטלת למעשה את רוב היתרונות של הקוד הפתוח.

מה בעניין אבטחה?

קוד פתוח, כשמו כן הוא – פתוח. כל מי שיודע לעבוד עליו, יודע גם היכן נמצאות נקודות התורפה שלו. הזדמן לי בשנה האחרונה לתת פתרון לכמה לקוחות שנכוו ממערכות אלו על לא עוול בכפם, רק בגלל חוסר ידע מוקדם. מי שגרם את הנזק לא בהכרח רצה לפגוע בבעל האתר ברמה אישית או ארגונית; יכול להיות שעשה זאת "סתם בשביל הכיף" – אבל התוצאה זהה. הנזק הוא לא בהכרח גדול ואף ניתן לתיקון, אם מדובר באתר שהקים תלמיד תיכון כדי להציג בו את התמונות שלו ושל חבריו – אבל כאשר חברה רצינית, שמציגה תיק עבודות ללקוחותיה, נשארת חודשים ארוכים ללא אתר, כי אף אחד לא מוכן להיכנס לשחזור של אתר כזה – זו כבר בעיה בסדר גודל אחר לגמרי.

אז בואו לא נשלה את עצמנו: אף מערכת לא עמידה מול מתקפות האקרים באופן הרמטי. אבל עדיין, קוד פתוח קל יותר לפרוץ, והנתונים מדברים בעד עצמם.

ומה לגבי עדכונים ושדרוגים?

נקודה נוספת למחשבה היא נושא השדרוגים והעדכונים של המערכות והתאמתן לסביבה האינטרנטית. במערכות קוד פתוח, תמיד קיימת האפשרות שקהילת הפיתוח תנטוש את הגרסה הנוכחית בה השתמשנו. גם פיצ'רים חדשים שנרצה להוסיף עלולים שלא להתאים לאתר הקיים. זה קוד פתוח – אין "אבא ואמא" למערכת ואין תמיכה שנוכל להיעזר בה. בנקודה זו העלויות כבר לא ניתנות לתכנון, ואין לדעת מה ידרוש מאיתנו שדרוג של האתר והתאמתו לצרכים.

לעומת זאת במערכת גנרית, הנמצאת בתהליך פיתוח מתמיד מתמיד, בדרך כלל ההתאמות והעדכונים יהיו שקופים רוב הזמן. הלקוח לא יחוש בעבודה הנעשית מאחורי הקלעים. מדי פעם, ייתכן שתידרש השקעה בשיפור ובעדכון האתר – אבל היא בדרך כלל תהיה סבירה והגיונית מבחינת עלויות. בכל מקרה, מומלץ לעשות מתיחת פנים לאתר לזמן קצוב, כדי לשמור על רלוונטיות.

ולסיכום?

קוד פתוח יכול להתאים כפתרון זול עבור לא מעט אתרים; אולם כאשר חברה רצינית בוחנת הקמת אתר חדש ראוי שתיקח בחשבון את כל ההיבטים ותשקול היטב את היתרונות והחסרונות של כל גישה. עם כל הקסם של "פתוח", דווקא חשיבה בראש פתוח יכולה להביא אתכם למסקנה ש"סגור" הוא הפתרון הנכון עבורכם.

חזרה לדף מאמרים >
דף הבית   /   לקוחות  /  מגזרים  / עבודות /  מי אנחנו  מאמרים  /  צור קשר  
כל הזכויות שמורות לשריג רעיונות  | מיתוג, כתיבה שיווקית, ניוזלטרים, עיצוב גרפי | טל' 03-6126145 | רח' תובל 34 רמת גן 5252244 | האתר נבנה ע"י טבעונט

 

Tivonet

  שריגרעיונות